Розробки уроків

Дата                                                         5 клас
Тема: Прямокутний паралелепіпед. Куб. Піраміда
Мета:   сформувати поняття многогранника, прямокутного паралелепіпеда та його елементів, куба як окремого виду прямокутного паралелепіпеда, піраміди та її елементів; домогтися засвоєння властивостей граней та ребер прямокутного паралелепіпеда; сформувати вміння виконувати зображення прямокутного паралелепіпеда, обчислювати площу його поверхні;
 розвивати просторову уяву, пам'ять, логічне мислення ;
 виховувати охайність,  інтерес до  пірамід. 
Обладнання: моделі многогранників: прямокутні паралелепіпеди, куби, піраміди,  презентація до уроку,
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.



ХІД УРОКУ

                        
I. Організаційний етап

1.Вітання вчителя
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти стати чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.

ІI. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання

2.Математичний диктант
1) Довжина прямокутника дорівнює 12 см, а ширина — 5 см. Чому дорівнює площа прямокутника?
2) Сторона квадрата дорівнює 4 см. Чому дорівнює його площа?
3) Площа квадрата дорівнює 49 см2. Чому дорівнює його сторона?
4) Периметр квадрата дорівнює 36 см. Чому дорівнює його: а) сторона; б) площа?
5) Прямокутник зі сторонами 3 см і 5 см поділили на квадрати зі стороною 1 см. Скільки утворилося квадратів?
6) Скільки потрібно квадратів зі стороною 3 см, щоб скласти прямокутник зі сторонами 9 см і 15 см?
3.Взаємоперевірка

III. Оголошення теми та мети уроку
— Що спільного у всіх цих предметів?( прямокутні паралелепіпеди і куби, піраміди).
— Яка існує різниця між цими предметами?
— Всі  ці предмети є моделями многогранників, тобто геометричних тіл, поверхні яких складаються з многокутників. До першої групи належать прямокутні паралелепіпеди, до другої — піраміди. Отже, завдання уроку: закріпити набуті на попередньому уроці знання, про те, що таке прямокутний паралелепіпед, що таке піраміда, засвоїти властивості прямокутного паралелепіпеда.

IV. Засвоення знань та вмінь
1.перегляд презентації (слайди 1-6)
 Виконання практичної роботи
Роздати учням моделі прямокутних паралелепіпедів. Учні обчислюють площу поверхні, кількість граней, ребер. Учні доходять висновку: всі прямокутні паралелепіпеди мають 6 граней і 12 ребер, що у них усі грані — прямокутники (спільне). Відрізняються тим, що ці прямокутники мають різні розміри — виміри прямокутного паралелепіпеда.
Розв´язати задачу (слайд 7)
1.    Доповідь  про куб та піраміду (слайд 8-9)
На моделі показати:  бічні грані; основу піраміди;  вершину піраміди; бічні ребра піраміди; ребра основи піраміди.
класифікувати піраміди. За можливості показує моделі різних видів пірамід (трикутної, чотирикутної тощо).(слайд 10)
Пояснити .що таке розгортка паралелепіпеда, куба, піраміди, показати паперові розгортки пірамід. Важливо, щоб учні зрозуміли, що бічні грані будь-якої піраміди — це трикутники, а основою може бути будь-який многокутник, у тому числі й трикутник.
Фізкультхвилинка
1) Раз, два, три, чотири, п'ять — треба добре рахувать!
Раз! Піднятися, підтягнутися!
Два! Зігнутися, розігнутися!
Три! Головою три кивка!
На чотири — руки ширше.
П'ять — руками помахати.
Шість — за парту тихо сісти.
(Діти виконують рухи за вчителем за текстом.)
2) Швидко поморгайте, закрийте очі й посидьте так, рахуючи до п'яти. Повторіть 5 разів.
3) Міцно зажмурте очі, рахуйте до трьох, відкрийте їх і подивіться вдалину, рахуючи до п'яти. Повторіть 5 разів.

V. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ
Слайди (11-14)
2.Робота за підручником. Виконання письмових вправ
№ 837, 840, 844, 847

VI. Підсумок уроку
1.Усне фронтальне опитування
1) Назвіть предмети навколишнього середовища, які мають форму: а) прямокутного паралелепіпеда; б) куба; в) піраміди.
2) Якою геометричною фігурою є кожна з граней:
а) прямокутного паралелепіпеда; б) куба; в) піраміди? 3)Як називають прямокутний паралелепіпед, усі грані якого рівні?
2.виставлення оцінок
Слайд (15)

 VII. Домашнє завдання
(Математика 5 клас Істер О.С.)

Вивчити формули п.25 розв´язати №  839, 845 (1), 848 опрацювати питання стор.184







УРОК З МАТЕМАТИКИ ДЛЯ  6  КЛАСУ

Тема: Розв’язування вправ на виконання  додавання і віднімання,
множення та ділення  раціональних чисел
Урок-подорож

МЕТА:
§       удосконалити вміння учнів додавати, віднімати, множити та ділити  раціональні числа;
§       розвивати логічне мислення і обчислювальні навички;
§       формувати культуру математичних записів та мови;
§       виховувати позитивне ставлення до навчання,
упевненість у своїх силах

ТИП: удосконалення вмінь і навичок

ОБЛАДНАННЯ:  картки з завданнями, вислови вчених, презентація

 ХІД УРОКУ

ІОрганізаційний момент.
 - Доброго ранку, друзі мої! Сідайте, будь ласка.

ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.
-         За якою темою ми працювали на останніх уроках?
-         Так, додавання і віднімання, множення та ділення  раціональних чисел.
-         Сьогодні ми   продовжимо вдосконалювати   вміння додавати і віднімати, множити та ділити раціональні числа.
-         Відкрийте, будь ласка, зошити запишіть число, класна робота.
Епіграфом нашого уроку будуть слова:
Вчитися треба тільки весело…
Щоб переварити знання,
Їх треба вживати з апетитом.
А.Франс
         Минуле і майбутнє… Таємниці історії великих відкриттів і сучасні досягнення науки. Різні області застосування знань… Усе хочеться побачити і про все довідатися. А найкращій спосіб пізнання – це подорож.
         Сьогодні ми з вами відправляємось у захоплюючу подорож до країни Раціональних Чисел.
         Але, щоб взяти участь у подорожі, слід придбати путівки, вартість яких виражається не грішми. А чим? Ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

                            На базарі їх не купиш,
                            На дорозі не знайдеш,
                            Їх не зважиш на терезах,
                            І ціни не підбереш.
                                               (ЗНАННЯ)

         Правильно, вартість путівок виражається вашими знаннями. Не забудьте захопити з собою спритність, допитливість, кмітливість і  просто гарний настрій.
        
ІІІ.   Актуалізація опорних знань.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
      -  
Оголошую аукціон розпродажу путівок.      
-         потрібно правильно відповісти на питання.

 Фронтальне опитування  (метод «Мозковий штурм»)
1.Які числа називають додатними, які  від`ємними ?
2.Які числа називають протилежними ?
3Як позначають число , протилежне числу  а ?
4.Які числа називають цілими числами?
5.Які числа називають раціональними числами?
6. Що називають модулем числа ?
      7.Чому дорівнює модуль додатного числа, від`ємного числа ?
8.Як знайти суму двох  від`ємних чисел ?
9.Як знайти суму двох чисел з різними знаками ?
10.Як від одного числа відняти друге ?
11.Як помножити два числа з різними знаками ?
      12.Як помножити два від`ємних числа ?
      13.Як поділити від`ємне число на від`ємне ?
      14.Як поділити два числа з різними знаками ?
15.Які доданки називають подібними?
16.Як звести подібні доданки ?
                    
  2. 1 зупинка «Вірю – не вірю»
Чи вірно поставили знаки?
«+» + «+» =   «+»
«+» * «-» = «-»
«-» + «+» = «+»
«-» * «-» = «+»
«-» + «+» = «-»
«+» : «+» = «+»
«-» + «-» = «-»
«+» : «-» = «-»
«+» * «+» = «+»
«-» : «+» = «-»

ІVОперування знаннями та використання умінь і навичок.

    Цікава  країна Раціональних чисел. Красива природа: долини, поля, узлісся, галявини.
    І ось ми потрапили на галявину усної лічби. Треба повідомити батькам, що ми доїхали і в нас все добре. Але ж ми в країні Раціональних чисел, тому повідомимо їм по математичному телефону.

2       зупинка «Математичний телефон».

Три групи вирішують усно ланцюжком числові приклади, останній у групі називає результат.

                            І сувора, й солов’їна
                            Математики країна
                            Праця тут іде завзята
                            Вмій лиш спритно рахувати.


І група         Число     - 8

-8+5+3+(-2)-6+12*25

Відповідь:  100

ІІ група     Число     10

10-12+5+(-3)+6-(-19)*4


Відповідь:  100

ІІІ група        Число    0


 0+(-5)+7-6+4+2*50 
Відповідь:  100

Передзвонили батькам і відправились далі. Не  менш  цікавою є і долина «Наукова»

                   Думаємо колективно,
                   Працюємо оперативно,
                   Сперечаємося доказово –
                   Це для всіх обов’язково.

v   Робота в зошиті (завдання на партах у учнів)
v   
    №1   Виконати дії, обираючи зручний порядок обчислень:
Обчисліть, вибравши зручний порядок дій:
а) (-5) · (-6) · 7;                                  б) (-1) · (-5) · (-8);
в) (-12) · 5 · 0 · (-6);                     
          д) (-0,2) · (-0,2) · (-0,2) · (-0,2);

         № 2 З
ведіть подібні доданки:
а) 8а + 19а - 28а + 3а;                    б) -4х + 11х + 35х 38x,
 в) 1,4а a + b - 2,6b;                      г) 1,6m - 1,2 - 3,1m + 0,8; 

         №3  Спростити вираз і знайти його значення:

  7,44 + а + (- 3,5) + (- 5,44) + (- 12,5) + b, якщо а = 9,6;  b = - 5,6;
                  
         Відповідь:  - 5,1
                           
№ 4 

Одночасно на дошці працює учні за картками (послідовно).

№1
         1) Порівняти числа:

a)    – 167  і  45;                                    б)  0  і   -78;
в)  -  1,23  і  -  1,32;                            

№2
         Обчислити:
а)  – 1,7   -   (- 4,7);                                б)  0,7 + (– 7,8).
в)  -  0,5  +  (-  1,32);                             
№3
          
           1)Обчислити:
а)  – 167  + (- 45);                                б)  0,7 – 7,8.

2)    Розв’язати рівняння:
               Х – 5,6 = - 2.
        
 - Що цікаво? Але, мабуть, трохи стомилися?
          - То ж зробимо зупинку на полі «Спортивному»
Зараз ми трішечки відпочинемо, проведемо невеличку фізкультхвилинку, але часу гаяти даремно не будемо, а керуватимемось єдиним правилом: якщо твердження сказане мною правильне – підніміть руки догори, якщо хибне – перед собою. Починаємо!

1) Числа 0,-2,1,-3,5 – не є раціональними (ні).

2) Модулем числа називається відстань від початку відліку до точки, яке зображує дане число (так).

3) Модуль завжди додатнє число (так).

4) Щоб додати два від’ємних числа, треба від більшого модуля відняти менший і поставити знак більшого модуля (ні).

5) Щоб відняти будь-яке число, достатньо до зменшуваного додати число протилежне до від’ємника (так).

6) Добутком двох чисел з різними знаками є число додатнє (ні).

7) Добутком двох чисел з різними знаками є число додатнє (так).

8) Частка двох чисел з однаковими знаками є число від’ємне (ні).

9) Частка двох чисел з різними знаками є число від’ємне (так).

10) Щоб знайти дріб від числа, треба число помножити на дріб (так).

Ну у зараз зорова хвилинка. Увага на екран.
- Молодці! Рухаємося далі і продовжуємо нашу подорож!

Виконати дії

(15,54 : (-4,2) - 2,5) · 1,4 + 1,08.


Розв´язати рівняння 

1) -2,5+х=3,5
2) -0,3∙х=0,6
3) у-3,4=-7,4
4) -0,8:х=-0,4
5) а∙(-8)=0
6) м+(-2)=2
(15у + 24)(3y - 0,9) = 0.

0,6(х + 7) - 0,5(х 3) = -6,8.
Розв´язок 0,6х + 4,2 - 0,5х + 1,5 = -6,8;   0,1х + 5,7 = -6,8;   0,1х = -12,5;  х = -12,5 : 0,1; х = -125.

  V. Підсумки уроку

-         Якою країною ми подорожували?
-         Чи сподобалася ця подорож?
-         А що ми повторили під час мандрування?
-         На уроці ми досягли успіху завдяки
У- увазі
Р – роботі
О – організованій
К – кмітливості.
Оцінювання учнів
VІ  Домашнє завдання.

Скласти  казку про раціональні числа


Ми так добре попрацювали, що мені не хочеться з вами прощатися. Тому я пропоную вирішити ще задачу поки не пролунав дзвоник.

Знайти суму цілих послідовних чисел від -1 до 1000, пояснити відповідь.

Урок закінчено.
Дякую за урок!




Немає коментарів:

Дописати коментар